Directiva „Cumetrii Fără Frontiere

Brașovul, raiul medicilor veterinari cu imunitate de turmă…..
​Se aude un zgomot suspect de dopuri de șampanie dinspre Direcția Sanitar Veterinară (DSVSA) Brașov. Nu, nu s-a eradicat pesta porcină și nici nu s-a descoperit vreun vaccin minune. Pur și simplu, se pregătește reîmprospătarea mandatului pentru Puiu Constantin directorul instituției. Pentru că, nu-i așa?, în România, performanța nu se măsoară în abatoare controlate, ci în mandate prelungite pe bază de „merite deosebite” în menținerea păcii și armoniei în sistem.
​De la București, cu dragoste și dosare – Bociu Alexandru….
​Rețeta e clasică și se coordonează de la centru. De sus, de la București, unde președintele Autorității Naționale – el însuși un fin cunoscător al holurilor DNA și al contractelor cu statul care „miros” mai dubios decât un depozit de carne expirată – veghează ca la Brașov să nu cumva să se strice orânduirea. Că doar n-o să punem în funcții oameni pe criterii de competență, când avem la dispoziție rețeta verificată a continuității, rețetă susținută și pe linie sindicală de Romeo Manea și bineînțeles de o PUPĂZĂ care umblă de colo colo și încearcă să cânte pe placul unora.
​Criteriul principal de selecție pentru noul mandat pare desprins dintr-un manual de bune practici al oligarhiei administrative: singurul merit real este capacitatea extraordinară de a întreține și proteja „Mafia de la Brașov”. O adevărată operă de artă birocratică, unde controalele se fac cu ochii strâns închiși, iar avizele circulă mai rapid decât virusurile prin târgurile de animale.
​Tradiția șpăgii în halat alb: Moștenirea Garabet…
​Pentru cine a uitat de ce e capabil acest sistem când e lăsat nesupravegheat, internetul e un izvor nesecat de amintiri. E de ajuns o simplă căutare ca să ne reamintim de faimosul caz al medicului Garabet Laurențiu, cel care a demonstrat că la DSVSA Brașov „luarea de mită” nu era o excepție, ci o materie de examen practic, finalizată spectaculos cu o arestare preventivă.
​„Când ai asemenea repere de moralitate în istoria locală a instituției, e normal ca Bucureștiul să vrea continuitate. Doar n-o să vină un reformator să strice logistica șpăgilor de la județ!”
Un nou mandat pentru liniștea sistemului…..
​Ce urmează? Încă câțiva ani de liniște deplină, în care directorul de la Brașov și protectorul său de la București își vor da mâna peste bugetele statului și peste destinele micilor producători, care sunt sufocați de amenzi în timp ce „băieții deștepți” din industria alimentară locală prosperă sub umbrela ocrotitoare a DSVSA.
​Să curgă, așadar, noul mandat! Căci, vorba aceea: animalele trec, virusurile vin, dar băieții deștepți din sistem rămân mereu la butoane, imunizați total în fața legii și a bunului simț.

Latest articles

spot_imgspot_imgspot_img

Related articles

Leave a reply

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img